HiSky angajează ingineri de aviație

23.05.2021

Compania aeriană HiSky angajează ingineri (cu și fără experiență) pentru oficiul din Chişinau. Pot aplica persoane care au studii superioare în domeniul tehnic (mecanică, electrică, avionică sau alte studii relevante pentru întreținerea si/sau continuitatea navigabilității aeronavelor/ componentelor de aeronave).

Cerințe:

  • Management
  • Operare calculator – mediu / avansat
  • Limba engleză generală – mediu/avansat – scris/vorbit

Autorizări/ calificări necesare:

  • Studii superioare tehnice relevante SAU o calificare ca personal tehnic de întreținere aeronave

Aptitudini necesare:

  • capacitate de decizie, de analiză și sinteză; abilitați practice bine conturate; viteza de reacție, spirit de inițiativă și stăpânire de sine;
  • stare de sănătate bună; stabilitate psiho-emoțională; rezistență la stres; disciplina; obiectivitate, responsabilitate și conștiinciozitate;
  • capacitate de conducere; perseverența; tact și capacitate de comunicare orală și scrisă; spirit organizatoric.

Responsabilități:

  • Este responsabil sub coordonarea Managerului CAMO de gestionarea navigabilității continue a aeronavelor operate de companie inclusiv de faptul că întreținerea tehnică este efectuată la timp și la standardele aprobate;
  • Monitorizează sub supravegherea Managerului CAMO procesul de contractare a întreținerii tehnice a aeronavelor operate, astfel încât să se asigure maximum de aeronave disponibile;
  • Asistă efectuarea activității de planificare a întreținerii aeronavelor din flota;
  • Respectă toate aspectele tehnice legate de asigurarea navigabilității continue așa cum este declarat în manualul de prezentare al organizației;
  • Urmărește respectarea prevederilor contractelor încheiate pentru activitățile subcontractate și contractate;
  • Monitorizează și verifică efectuarea înregistrărilor tehnice executate în cadrul organizației;
  • Verifică faptul că în cadrul întreținerii tehnice se utilizează documentație tehnică și tehnologică aprobată și amendată;
  • Asistă monitorizează procesului de aplicabilitate și monitorizare a AD-urilor și se asigură de efectuarea celor aplicabile pentru fiecare dintre aeronavele operate;
  • Urmărește ca defectele să fie rectificate în timp util, inclusiv cele din lista defectelor amânate;
  • Propune îmbunătățiri ale procedurilor organizației, inclusiv cele detaliate în manualul CAME;
  • Urmărește indicatorii de performanță din contractele departamentului CAMO pentru a se asigura că orice contractant/ subcontractant respecta standardele impuse de organizație;
  • Respectă, implementează și urmărește implementarea procedurilor din manualul CAME.

Beneficii:

  • Angajare oficială. Pachet social complet;
  • Salariu motivant
  • Lucru într-o echipă tânără, prietenoasă și pasionată
  • Grafic de lucru flexibil
  • Reduceri la bilete
  • Cafea ( bună) nelimitată

Persoanele care sunt interesate sunt rugate să expedieze CV-ul pe adresa jobs@hisky.aero menționând denumirea jobului în mesaj.